“Aslında Söylediklerimiz, Söyleyemediklerimizin Yarısından Bile Az...”

Gerçekten öyle. İnsan beyni dakikada 450 kelime alma kapasitesine sahipken, ancak 150 kelime konuşabiliyor. Kalan 300 kelimelik bölümde ise dikkatimiz karşımızdakinin söyledikleri dışına kayıyor. Birisiyle konuşurken dalmamız, “Sen beni dinlemiyor musun?” tepkisiyle karşılaşmamız gayet doğal. Yani bize yüklenen sistem gereği olan şey bu.

Bu ay özel günler çift anlam yüklüydü benim için. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde şirketimizde “Beden Dili&Kişisel İmaj” isimli kişisel gelişim eğitimi vardı. Şehitlerimizi sevgi ve minnetle anıyor, gözlerini kırpmadan yaptıkları vatan savunması için sonsuz teşekkür ediyoruz.

“İletişimde en önemli unsur, söylenmeyenleri duymaktır.” diyen Peter Drucker, beden dilini okuyabilmenin önemi vurguluyor bu cümlesinde aslında. Beden Dili, karşımızdakinin aklından geçen ama söylemediklerini belki de söyleyemediklerini bazen yalan söylediklerini anlamamıza yardım eder. Bedenin duruşu, jest ve mimikler, göz teması, baş ve ayakların kullanımı, oturmak için seçilen yer, oturma biçimi hatta giyim, kullanılan aksesuar, bakım ve makyaj da beden dili unsurlarındandır. Her birinin farklı anlamları vardır. Biz o gün, tüm bu unsurların detaylarını öğrenmekle birlikte renklerin ne anlama geldiğini de inceledik. Kişisel İmaj’ın ise basit bir süslenme aracı değil işimizi iyi yapmanın ve iyi bir kariyer oluşturmanın temeli olduğunu, birçok şeyin birleşiminden meydana geldiğini ve iletişimin kalitesinin hayat kalitemizi belirlediğini zengin bir sunum içeriğiyle dinledik.

Eğitmenimiz, Hafize Kargı’yla geçen yıl Şubat tatiline Bursa’dan Adana’ya geldiğimde HK Eğitim&Danışmanlık ile ABİGEM’in ortak çalışmalarından birinde tanıştım. Kişisel Gelişim Eğitimleri ile şirketimize Kasım ayından bu yana ayda bir gerçekleştirdiğimiz eğitim programı ile destek veren Hafize Hanım sayesinde çalışmalarımız her geçen ay daha keyifli bir hal alıyor. Ekibimiz onun sayesinde gelişiyor.

Adana Anadolu Lisesinin ardından başarılı eğitimine Bilkent Üniversitesi’nde devam eden eğitmenimiz, 3 yıl önce “HK Eğitim&Danışmanlık” şirketini kurmak üzere BOSSA’daki görevi “İK Müdürlüğü”nü bırakıyor. Sonrasında sadece Adana’da değil çevre illerde de eğitim&danışmanlık hizmetleri veriyor. Aynı zamanda haftanın iki gününü Çağ Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’nde verdiği derslere ayırıyor. Bu iş de duayen olduğuna inandığım, onu tanıdığım ve birlikte çalışma fırsatı yakaladığım için çok mutlu olduğum isimlerden birisi.

Sizlere de karşınıza çıkan ilk fırsatta, iletişim halinde olduğunuz çeşitli karakterdeki insanları daha iyi analiz edebilmeniz için “Beden Dili” eğitimi almanızı öneririm. Aldığımız eğitim sonunda öğrendiklerimizi check etmek üzere, beden dili ile ilgili olan Cnbc-e dizilerinden ‘Lie to me’de tavsiyelerim arasında. Ben bu konu ile ilgili bir eğitim öğrenirsem mutlaka paylaşırım.
 
 
EBRU ÖZATA